در واقع زباله‌هايي را كه به سادگي راهي سطل آشغال مي‌كنيد و ساعت 9 شب بيرون مي‌گذاريد؛ از لحاظ اقتصادي بسيار با ارزشند و اغلب آنها مي‌توانند در چرخه اقتصاد ملي عامل توليد، درآمد و اشتغالزايي باشند، اما متاسفانه اين ثروت عظيم براي ما ناشناخته مانده و نمي‌دانيم كه با كمي توجه به سطل آشغال خانه‌مان مي‌توانيم در كاهش هزينه‌هاي دفع مواد زائد نقش داشته باشيم و با سهيم شدن در فرآيند بازيافت، ميليون‌ها تومان به اقتصاد كشور كمك كنيم.
تفكيك از آشپزخانه
براي اينكه در بازيافت زباله‌ها نقش داشته باشيد، بايد زباله‌هايتان را در آشپزخانه تفكيك كنيد. بهتر است كه براي هركدام از پسماندها سطل جداگانه‌اي در نظر بگيريد. در يكي از سطل‌ها انواع زباله‌‌هاي تر مانند باقيمانده غذاها، پوست ميوه و... را بريزيد و سطل ديگر را به زباله‌هاي خشك اختصاص دهيد؛ مانند انواع ظروف پلاستيكي، چوب، كاغذ، پارچه، فلزات، قوطي‌هاي كنسرو و... براي اينكه سطل بازيافت شما بهداشتي‌تر باشد مي‌توانيد قوطي‌ها، شيشه‌ها و ظروف آلومينيومي را بشوييد و بعد جمع‌آوري كنيد. معمولا هفته‌اي يك‌بار خودروهاي شركت بازيافت به محله شما مي‌آيند كه مي‌توانيد پسماندهاي خشك خود را به آنها تحويل دهيد.
اين خودروها گاهي آژير مخصوصي دارند كه شما را از آمدنشان با خبر مي‌كنند. اگر هم ديديد كه از خودروهاي ويژه‌ جمع‌آوري زباله‌هاي خشك‌ خبري نيست، سعي كنيد كيسه‌هايي با رنگ شفاف و متفاوت براي زباله‌هاي خشك در نظر بگيريد تا ماموران شهرداري از تفكيك زباله‌هاي شما آگاه نشوند.
بنابراين اولين حلقه زنجيره بازيافت به شما وابسته است و هرچقدر كه به اين موضوع بيشتر و دقيق‌تر توجه كنيد، بازيافت زباله‌ها موفقيت‌آميزتر خواهد بود.
ضمن اينكه تفكيك زباله در مبدا كارآتر، بهداشتي‌تر و از لحاظ اقتصادي مقرون به صرفه‌تر است.

عکس اصلی کلیک کنید


خلاقيت در مصرف زباله‌ها
هميشه يادتان باشد كه زباله يك پسماند آلوده نيست تا شما هرچه زودتر بخواهيد از شر آن خلاص شويد. در واقع 30درصد از زباله‌هايي كه توليد مي‌كنيم قابل بازيافت و تبديل شدن به محصولات تميز و جديد هستند. اما در حال حاضر فقط حدود 7درصد از زباله‌هاي ما بازيافت مي‌شوند و مابقي همراه با زباله‌هاي تر از بين مي‌روند.
اگر كمي خلاقيت به خرج دهيد مي‌بينيد كه زباله‌هاي خشك در منزل شما هم قابليت بازيافت و تبديل شدن به مواد تازه را دارند. به طور مثال مي‌توانيد از شيشه و بعضي ظروف فلزي و پلاستيكي براي كودكان كاردستي بسازيد و با چند برش ساده يا اضافه كردن پارچه و روبان، محصولاتي زيبا و جذاب خلق كنيد.
در واقع بعضي هنرمندان در سراسر دنيا از زباله‌ها به عنوان يك ماده خام براي ايجاد آثار هنري استفاده مي‌كنند. آنها با ذهن خلاق خود از انواع فلزات يا مواد غيرفلزي مجسمه مي‌سازند يا بطري‌هاي خالي را براي ساخت منزل و تزئينات داخلي به كار مي‌برند.
در بعضي كشورهاي پيشرفته دنيا براي جمع‌آوري زباله‌هاي تر هم سطل‌هاي بزرگ و ويژه‌اي وجود دارد كه در بيرون منزل جاسازي مي‌شود و مردم مي‌توانند با استفاده از آنها زباله‌هاي تر را به كود كمپوست تبديل كنند. در واقع كمپوست يك نوع كود آلي است كه از تجزيه باقيمانده مواد غذايي طي مراحلي به دست مي‌آيد. مقدار مواد غذايي موجود در كمپوست در مواردي خيلي بيشتر از كود حيواني است و براي تغذيه گياهان و اصلاح خاك از آن استفاده مي‌شود.


استفاده كمتر از ظروف يكبار مصرف
كاربرد ظروف يكبار مصرف هنگام رفتن به پيك‌نيك يا در مهماني‌ها اين حس را دارد كه بعد از مصرف آنها را دور مي‌اندازيد و ديگر لازم نيست ظرف بشوييد؛ اما براي همين راحتي شما، طبيعت بايد بهاي سنگيني را بپردازد؛ همچون ظروف پلاستيكي و يكبار مصرف در طبيعت تجزيه نمي‌شوند و حتي در زير خاك هم بعد از ساليان سال به همين شكل باقي مي‌مانند. در نتيجه با استفاده از آنها حجم زيادي زباله تجزيه‌ناپذير را به زمين تحميل مي‌كنيم.
از طرف ديگر، كاربرد ظروف يكبار مصرف به اقتصاد خانواده هم لطمه مي‌زند و هزينه‌اي اضافي ايجاد مي‌كند كه شايد بتوان مبلغ پرداختي براي خريد ظروف يكبار مصرف را در جاي ديگر و به شكل مطلوب‌تري خرج كرد. به هر حال، سعي كنيد تا آنجا كه ممكن است پلاستيك كمتري به خانه بياوريد.
يك رفتار زيست‌محيطي خوب اين است كه يك كيسه پارچه‌اي براي خودتان بدوزيد يا دوختن آن را به خياط سفارش دهيد.
هر بار كه از خانه بيرون مي‌رويد اين كيسه پارچه‌اي را داخل كيف‌ دستي خود بگذاريد تا اگر چيزي خريديد، به جاي حمل آن با انواع كيسه‌هاي نايلوني، از ساك پارچه‌اي خود استفاده كنيد. اين‌طوري خيالتان راحت مي‌شود كه به عنوان يك فرد دوستدار محيط‌زيست،‌ در آلوده كردن خاك، آب و هوا نقش كمتري ايفا مي‌كنيد و با آموزش اين نكات به اطرافيانتان به حفظ سلامتي زمين براي زندگي نسل‌هاي آينده بيشتر كمك مي‌كنيد.

نوشته شده توسط هک استرییت  | لینک ثابت |